Uchroń opony ciężarowe przed uszkodzeniami: oszczędź na oponach, jeżdżąc sprytniej

Jakie są przyczyny uszkodzeń opon ciężarowych? Czy są one spowodowane stanem dróg i terenów do jazdy, czy może istnieją (też) inne przyczyny? Zwiększona uważność i dyscyplina (w zakresie pompowania) pozwalają zapobiec uszkodzeniom opon, co przynosi spore oszczędności.

Regularna kontrola

Ciężarówki są przeznaczone do użytkowania w różnych warunkach. Istnieje wiele rodzajów i rozmiarów opon ciężarowych, a każdy z nich jest dostosowany do poszczególnych sposobów użytkowania. Często przestrzeganie kilku prostych zaleceń wystarczy, aby uniknąć uszkodzenia opon. Jedno z najważniejszych to regularna kontrola wizualna: sprawdzaj bieżnik, bok opony i felgę pod kątem wyjątkowego zużycia lub uszkodzeń.

Ciśnienie w oponach i ich obciążenie

Co najmniej tak samo ważne jest zapewnienie prawidłowego ciśnienia w oponach. Jeśli będzie ono za niskie o 1,5 bar, to skutkiem może być aż 10% utraty sprawności. Ze względu na nadmierne obciążenie barków i stopek zbyt niskie ciśnienie może również negatywnie wpłynąć na możliwość ponownego wykorzystania karkasów. Powoduje ono również zwiększone spalanie paliwa. Należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących załadowania i obciążenia. Podczas montażu istotna jest natomiast kombinacja koła i opony. Niewłaściwy rozmiar (szerokość) koła prowadzi do nadmiernego ciśnienia, a w rezultacie do większego zużycia.

Liczne przyczyny

Uszkodzeniom sprzyja m.in. jazda po placu budowy z grubym gruzem lub jazda po płytach przejezdnych. Przecięcia opony można uniknąć, koncentrując się na jeździe i unikając ostrych brzegów płyt. Ostre zakręty i zawracanie zawsze powodują tarcie. Również temu można zapobiec poprzez przemyślaną jazdę. Częste stosowanie hamulca silnikowego na drogach krajowych i autostradach przy niskich obciążeniach może spowodować zużycie w kształcie „zębów piły”, szybko i łatwo wyczuwalne dotykiem. Nie zawsze można uniknąć tzw. łatek, czyli punktowego zdarcia bieżnika, ale ostrożna jazda zapobiegnie konieczności (zbyt) gwałtownego hamowania, podobnie jak właściwa regulacja hamulców. Punktowe zdarcie powoduje nieustanne wibracje, co może prowadzić do dalszych uszkodzeń.

Krawężniki i ronda są ważnymi przyczynami uszkodzeń podczas jazdy po mieście. Można im zapobiec, uważnie prowadząc pojazd. W przypadku kół bliźniaczych uszkodzeniu mogą ulec stykające się opony. Sprawdź, czy opony nie trą o siebie. Aby zużycie było bardziej równomierne, można co jakiś czas zmieniać i obracać oponę zewnętrzną i wewnętrzną.

Ciągła kontrola

Kontrola wizualna pozwala szybko zauważyć uszkodzenia powierzchni tocznej, zwłaszcza przy użytkowaniu opony na kamienistym podłożu. Należy sprawdzić, czy zamontowana opona nadaje się do użytkowania w danych warunkach.

Im więcej bieżnika ma opona, tym lepsza jej przyczepność i tym wyższe bezpieczeństwo. Opony stanowią jedyną powierzchnię, jaką pojazd styka się z nawierzchnią drogi. Nie należy ich nadużywać.