Wybór opon ciężarowych źródłem stresu?

Opony ciężarowe dostępne są w wielu rodzajach, rozmiarach i z wieloma profilami. I bardzo dobrze, ponieważ dobór odpowiedniej opony jest ściśle powiązany z obszarem zastosowania ciężarówki. Czy pojazd pokonuje głównie duże odległości? A może mowa raczej o licznych krótkich przejazdach przez miasto albo regularnej jeździe po nieutwardzonym podłożu?
Keuzestress bij truckbanden

Porady od A do Z

Najważniejszym etapem kupowania nowych opon ciężarowych jest ustalenie obszaru zastosowania. Następne w kolejności są: marka (cena), rozmiar i profil. Z przyjemnością zaprezentujemy Państwu asortyment hurtowni opon Heuver, a w razie wątpliwości dotyczących najefektywniejszego wyboru opowiemy o rozmaitych cechach i wymogach stawianych oponom. Czasami najbardziej oczywisty wybór nie jest najbardziej wydajny w zakresie przyczepności, użytkowania i zużycia.

Obszary zastosowania

Niektóre zasady są takie same dla wszystkich opon: właściwe ciśnienie w oponach, regularna kontrola pod kątem uszkodzeń, ciśnienia oraz zużycia, jak również koncentracja podczas jazdy – te proste zalecenia pozwolą zapobiec problemom. Podstawą poprawnego i długotrwałego użytkowania opon jest wybór właściwego rozmiaru oraz rodzaju opony przeznaczonego do danego położenia na osi (oś kierowana, oś napędowa, oś naczepy). W wielu przypadkach obszar zastosowania danej opony uwzględniono w oznaczeniu typu.

Transport międzynarodowy
W tym przypadku mowa głównie o przemierzaniu dużych odległości na drogach ekspresowych i autostradach, najczęściej z niemalże stałą prędkością i niewieloma zatrzymaniami, a więc rzadkim hamowaniem i przyspieszaniem.
Transport regionalny i lokalny
Stosowane na drogach krajowych i ekspresowych. Cecha charakterystyczna: regularne przyspieszanie i hamowanie. Przemierzane odległości obejmują skalę krajową, ale także krótkie odcinki z wieloma zatrzymaniami. Opony są wykorzystywane przez dystrybutorów/ dostawców, mogą także nadawać się do dostaw międzynarodowych.
Transport miejski i lokalny, autobus
Stosowane na drogach regionalnych i ekspresowych. Odległości na skalę krajową, regularne przyspieszanie i hamowanie z dużym obciążeniem. Dostosowane również do gorszych dróg. Specjalne grupy: autobusy miejskie, pojazdy do czyszczenia ulic i śmieciarki.
Transport kombinowany
Ruch może tu odbywać się w rozmaitych okolicznościach, zarówno na drogach utwardzonych i wzdłuż nich, jak i ewentualnie na terenie budowy. Dlatego opony muszą znieść jazdę po materiałach wykorzystywanych w tym otoczeniu.
Teren intensywnej budowy
Do wykorzystania na wymagających podłożach, np. w kamieniołomach, lub wyłącznie na terenie budowy. Opony cechują się dobrą przyczepnością i odpornością na najechanie oraz inne uszkodzenia, co jest niezbędne dla użytkowania bez problemów.
Samochody dostawcze
Opony w rozmiarach 17,5-19,5 cala do użytku w przedsiębiorstwach transportowych, dostarczających codziennie (dokładnie na czas) produkty i przesyłki w mieście i okolicach, często przyspieszając i hamując. 
Opony zimowe
Opony z logo M+S i/lub symbolem płatka śniegu, zaprojektowane specjalnie na warunki zimowe – lód, (topniejący) śnieg i deszcz – oraz niskie temperatury. Przy temperaturze poniżej 7 stopni opony cechują się lepszą przyczepnością i krótszą drogą hamowania na mokrych i zaśnieżonych drogach.
Zastosowania specjalne
Istnieją również specjalne opony dla pojazdów specjalistycznych, takich jak żurawie przejezdne czy wozy strażackie. Całkowicie spełniają one wymagania – najczęściej bardzo wygórowane – stawiane takim pojazdom.



Specjaliści z hurtowni opon Heuver potrafią wybrać najlepsze warunki i opony ciężarowe dla każdego obszaru zastosowań i udzielić optymalnej porady. W ten sposób korzystają Państwo z maksymalnej niezawodności i żywotności opon. Znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie wszelkich zagadnień związanych z mobilnością w zakresie opon ciężarowych.