W koleinach naprawdę nic nie rośnie
Szkody gospodarcze
Zagęszczanie gleby zależy od rodzaju gleby, bilansu wodnego, rodzaju uprawy i jej nośności. Częste jeżdżenie maszynami rolniczymi tam i z powrotem powoduje ściskanie gruntu („zagęszczanie") i powstawanie kolein. Ma to istotny wpływ na gospodarkę wodną, a tym samym na wzrost upraw. Oznacza to szkody gospodarcze spowodowane niższymi plonami. Niezbędne naprawy, takie jak frezowanie i/lub orka wymagają czasu i dodatkowego paliwa. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie ubijaniu gleby w skutek tworzenia się kolein.
Większa odporność
W koleinach nic nie rośnie. Jazda w koleinach to dodatkowy koszt paliwa, poprzez większy opór, jaki traktor i inne maszyny muszą pokonać. Zwłaszcza wiosną można szybko „zagęścić" glebę. Ziemia jest wtedy nadal stosunkowo wilgotna i dlatego ma mniejszą nośność. Jeżdżąc na wąskich oponach po polu można łatwo się zakopać. Do takich wilgotnych gleb zalecamy opony o większej objętości, o większym rozstawie kół, a tym samym powodującymi mniej głębokich kolein.
Opony IF i VF
Dzięki odpowiedniej oponie można zapobiec powstawaniu głębokich kolein, nie zmieniając jednocześnie zakresu nośności. Przykładem tutaj są opony IF i VF. Przy większym obciążeniu mogą one mieć niższe ciśnienie jak opony standardowe przy takim samym lub równym ciśnieniu powietrza. Przy mniejszym ciśnieniu opony te nie zmieniają swojej nośności, ale zapewniają szerszą powierzchnię kontaktu. Dzięki tej większej, szerszej powierzchni bieżnika oszczędzają glebę, która jest znacznie mniej rozjeżdżana. Ponadto opona zachowuje optymalną przyczepność i oszczędza paliwo, ponieważ nie zakopuje się tak głęboko.
Duży wybór
W naszym asortymencie mamy duży wybór opon, do każdego zastosowania i każdego podłoża. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o naszych markach - Michelin, Trelleborg, Pirelli, Alliance (tylko Benelux), Aeolus, Barkley i MRL - prosimy o kontakt z naszymi ekspertami. Chętnie Państwu pomogą!