Współczynnik poślizgu opon rolniczych
Większa powierzchnia kontaktowa
Enno Schottert, kierownik ds. produktów rolniczych w firmie Heuver, objaśnia to w oparciu o porównanie z balonem na ziemi: „Jeśli balon mocno się napompuje, pewnie tylko centymetr kwadratowy ma kontakt z podłożem. Kiedy pociągnie się następnie balon po ziemi do przodu (tak jak traktor ciągnie przyczepę), wtedy od razu zaczyna się ślizgać, ponieważ ma znikomy kontakt z podłożem. Kiedy obniży się ciśnienie, uzyskuje się większą powierzchnię kontaktową z ziemią, a współczynnik poślizgu staje się od razu niższy. Tak samo działa to w przypadku opon rolniczych”.
Próby ze zużyciem paliwa
Firma Heuver przeprowadziła ostatnio próby dotyczące efektu poślizgu, aby określić, czy wiąże się to z różnicą w zakresie zużycia paliwa. Enno Schottert: „Dzięki przezroczystym rurom w zbiorniku paliwa mogliśmy obserwować stan oleju napędowego. W przypadku jednego traktora stosowaliśmy ciśnienie na poziomie 2 barów, a w drugim było to 0,8 bara. Ten drugi wykazywał o wiele mniej poślizgów, ponieważ miał większą powierzchnię kontaktową z podłożem. Po przeprowadzeniu orki na łącznej długości tysiąca metrów mogliśmy jednak wyraźnie zobaczyć różnicę w zużyciu paliwa. Im mniej opona się ślizga, tym mniejsze zużycie paliwa. Opony IF/VF są w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem”.
Opony IF/VF z systemem zmiany ciśnienia
Większość opon rolniczych stosuje się przy traktorach i maszynach, które muszą pracować w różnych warunkach. Właśnie dlatego Enno Schottert radzi każdemu używanie opon IF i VF w połączeniu z systemem zmiany ciśnienia: „Dzięki temu można pracować w terenie przy niskim ciśnieniu opon, a wysokie ciśnienie stosować w przypadku jazdy po drogach, aby w ten sposób utrzymywać współczynnik poślizgu na jak najniższym poziomie”.
Również montaż systemu podwójnego powietrza jest sposobem na zmniejszenie współczynnika poślizgu opon rolniczych. W ten sposób obciążenie rozkłada się bowiem na wiele opon.
Chcą Państwo dowiedzieć się więcej?
Prosimy o kontakt z naszymi ekspertami pod numerem telefonu +48 (0)22 3071353. Chętnie odpowiedzą oni na pytania, które mają Państwo na temat opon rolniczych!